Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

3 płyty na karnawał: Franek Sinatra… Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band.

3 płyty na karnawał: Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band “Swinging with Sinatra”.

Naprawdę kocham ten moment, gdy zaczyna swingować orkiestra, przenosząc człowieka do czasów, których przecież nie mogę pamiętać. Wystarczy wtedy zamknąć oczy, by zobaczyć roztaczającą się panoramę wielkiego miasta, znikającą po chwili w światłach reflektorów. Natychmiast powstaje wrażenie, jakby to było zapowiedzią odkrycia jakieś tajemnicy, która niesamowicie ekscytuje człowieka.
I tu, należy wziąć pod uwagę dwie możliwości. Muzyka wciska w fotel z szeroko otwartymu ustami, albo nakazuje poddać się rytmowi i tańczyć, tańczyć, tańczyć… (Przyjmuję obie wersje wydarzeń, bowiem płyty “Swinging with Sinatra” można słuchać w domu, albo naprawdę się przy niej bawić do białego rana).

Zdaję sobie sprawę, że ktoś mógłby uznać wybór tej płyty za oczywisty, biorąc pod uwagę tytuł cyklu “3 płyty na karnawał”. (Od razu podkreślę, że chodzi o koncerty wyłacznie polskich wykonawców, które zamierzam przypomnieć do końca stycznia). Bo przecież Frank Sinatra śpiewa New York, New York… i wszyscy wiedzą na całym świecie, że rozpoczna się kolejny rok!
Tak samo znane są piosenki: Mack The Knife, Love And Marriage, My Way, Let’s Face The Music And Dance, I’ve Got You Under My Skin, Night & Day, Come Fly With Me. (Nie wymieniam wszystkich tytułów, bowiem wspomniana tajemnica zobowiązuje:).
Ale polecam ten album również dlatego, że przynosi naprawdę znakomite wersje tych utworów. Zresztą, proszę samemu poszukać w internecie innych wykonań, by jeszcze bardziej docenić kreatywność Jarka Wista i Krzysztofa Herdzina. (Powinienem wymienić wszystkich, naprawdę doskonałych muzyków grających na tej płycie, ale pozostawię państwu odnalezienie ich nazwisk, by zachować więcej niż trochę tej tajemnicy:).

Młodość Jarka Wista, dla którego swing jest wręcz stylem życia, a także doświadczenie Krzysztofa Herdzina, przyznającego szczerze, że piosenki Franka Sinatry zawsze w nim tkwiły głęboko, stanowią prawdziwą mieszankę wybuchową… kiedy wybucha wraz z pierwszym dźwiękiem, opada dym oraz przestają razić światła, natychmiast się wydaje, że nie masz już wyjścia i ulegasz magii.

To spektakl, nie tylko przypominający Franka Sinatrę, ale znakomicie oddający klimat tamtych czasów. Co najważniesze, z jednej strony zachowujący genialność wielkich przebojów, którymi znowu możemy się cieszyć, z drugiej, stanowiący współczesną wersję muzyki określanej mianem swingu.
Taki efekt został osiągnięty za sprawą doskonałych, nowoczesnych aranżacji Krzysztofa Herdzina, a także dzięki osobistemu podejściu do tych piosenek przez Jarka Wista. Ma na to wpływ dopracowane brzemienie orkiestry, dopisane melodie przez Krzysztofa Herdzina, mające stanowić połączenie poszczególnych części koncertu, czy w końcu improwizacje, nadające wręcz takiej samej lekkości wszystkiemu, jak podczas koncertów z Franka udziałem…

Ech, nagle może się okazać, że jesteś częscią tego spektaklu, podczas którego najpierw opowiadają anegdoty o Franku Sinatrze, po czym odnoszą się również do siebie, podkreślając swój talent do muzyki i zabawy, czy wreszcie trochę się przekomarzają, albo wplatają w piosenki nazwiska wielkich muzyków.
A wszystko się dzieje w stylu dawnego show, rozpoczynającego się słowani: Panie i Panowie…

Ech, gdzie ci ludzie, którzy potrafili się bawić, wiedzieli, co to namiętność, nie mówiąc o tym, że nawet przeklinając nie tracili fasonu:).
Sprawdźmy, czy nadal można ich spotkać… kto ma płytę Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band “Swinging with Sinatra”?

Krzysztof Herdzin między innymi o płycie “Swinging with Sinatra”:

Poleć znajomym / udostępnij: