Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

Jazz&Literatura – wydanie piąte, wciąż atrakcyjne!

I oto piąta edycja festiwalu Jazz&Literatura w Chorzowie. Właściwie nie tylko w Chorzowie, biorąc pod uwagę osiem koncertów oraz dwa wydarzenia literackie i edukacyjno-artystyczne, zorganizowane w różnych niezwykłych miejscach.

I dobrze – pomyślałem. Przecież każde spotkanie wymaga wyjątkowego klimatu, a więc miejsca dającego pełną możliwość artystycznej wypowiedzi poszczególnym wykonawcom. Jazz&Literatura nie stanowi zestawu następujących po sobie koncertów, ale raczej zbiór rzeczy oryginalnych, uzupełniających siebie nawzajem, a w tym uzupełnieniu stanowiących spójną opowieść.

Tak, opowieść, którą warto poznać we wszystkich szczegółach, choć dopuszczam wybór tylko tych występów, które zainteresują potencjalnego widza. Każda z tych form udziału w tym przedsięwzięciu wydaje mi się dozwolona, bowiem daje dostęp do dzieł wyjątkowych, opartych na niezwykle rozwiniętej nowoczesnej improwizacji.

I tak…
7 września, w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbędzie się koncert wybitnego argentyńskiego pianisty i kompozytora Julio Mazziottiego.

6 października, na otwarcie festiwalu, w postindustrialnej przestrzeni chorzowskiej Sztygarki wystąpi legenda jazzu, Adam Makowicz.

A z kolei na zakończenie imprezy, 13 października w Miejskim Domu Kultury Batory pojawi się przepiękny projekt „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna” w wykonaniu ikony polskiego jazzu, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego znakomitego sekstetu.

Pomiędzy tymi koncertami nie zabraknie młodych uznanych gwiazd.
Kasia Pietrzko Trio zagra w Chorzowskim Centrum Kultury, Dock In Absolute z Luksemburga i polsko-japoński kwartet Tomasza Dąbrowskiego AD HOC NINJAZZ wystąpią w Miejskim Domu Kultury Batory.

Z kolei literacki akcent pojawi się w nietuzinkowych tekstach zespołu MÓW, który wystąpi w Starochorzowskim Domu Kultury. W autorskich piosenkach zaprezentuje się duet Bolewski i Tubis w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.
Będzie też literacka niespodzianka we współpracy z Wolnością Czytania 2019, a także wernisaż ”Niezwykłe historie z Polski i Japonii” dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa.

I co państwo na to? – cytując klasyka 🙂 Jak dla mnie, program pełen fantastycznych wydarzeń, więc… trzeba tam być – koniecznie!
Szczegóły: www.jazziliteratura.com

Do zobaczenia na Jazz&Literatura:)…

Poleć znajomym / udostępnij: