Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

5 Edycja Seifert Competition – werdykt, czyli na kogo zwrócić w przyszłości uwagę.

Dla tych, kórzy nie brali udziału w tegorocznych przesłuchaniach 5 edycji Seifert Competition, bądź ich nie oglądali, oficjalny werdykt konkursu, z nadzieją, że ułatwi śledzenie poczynań obiecujących zwycięzców, będących na początku swojej drogi twórczej.


A myślę, że warto nimi się zainteresować, a co za tym idzie interesować także w przyszłości, biorąc pod uwagę co najmniej kilka z tych niezwykle oryginalnych postaci, z Kacprem Maliszem, polskim skrzypkiem na czele tej listy.


Do tegorocznej konkursu zakwalifikowanych zostało 10 skrzypków (w tym dwie skrzypaczki):

Lucy Southern (USA), Amalia Obrębowska (Polska), Wojciech Barteczek (Polska), Eduardo Bortolotti (Meksyk), Kacper Malisz (Polska), Gabriel Vieira (Brazylia), Guilherme Pimenta (Brazylia), João Silva (Portugalia), Serge Hirsch (Francja), Benjamin Sutin (USA).


Półfinałowe oraz finałowe przesłuchania konkursowe odbywały się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a wirtuozów skrzypiec oceniało międzynarodowe jury w składzie Miroslav Vitouš, Mark Feldman i Michał Urbaniak – o tym wszystkim pisałem w zapowiedzi tegorocznego konkursu: https://etherjazzu.pl/seifert-competition-obecnosc-obowiazkowa/.


Decyzją jury w finałowej części konkursu zmierzyła się szóstka artystów: Amalia Obrębowska, Wojciech Barteczek, Kacper Malisz, João Silva, Benjamin Sutin i Gabriel Vieira.


Wszyscy jesteście wspaniałymi artystami, dlatego tak trudno było nam wybrać laureatów. Ale tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami! – podkreślał Michał Urbaniak.


Przyznano następujące nagrody:
I miejsce i nagrodę w wysokości 40.000 zł zdobył polski skrzypek Kacper Malisz.
II nagrodę w wysokości 20.000 zł odebrał brazylijski skrzypek Gabriel Vieira.
III nagrodę ex aequo w wysokości 2 x 5.000 zł przyznano polskiej skrzypaczce Amalii Obrębowskiej oraz amerykańskiemu skrzypkowie Benjaminowi Sutinowi.
Ponadto nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego skrzypka w postaci zaproszenia do występu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach otrzymał Kacper Malisz.
Nagrodę publiczności zdobył zapewne bardzo dobrze znany meksykański skrzypek Eduardo Bortolotti, mieszkający obecnie w Polsce.


Gratulacje! I wielkie teraz oczekiwania, choć może proszę im tego nie przekazywać, by spokojnie tworzyli, nie czując jakiejkolwiek presji związanej ze zwycięstwem w tym prestiżowym konkursie.

Poleć znajomym / udostępnij: