Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

A może byśmy tak na jazz do Tomaszowa?

Coraz bardziej podoba mi się tendencja organizowania przeróżnych, mniejszych bądź większych festiwali, jakby na uboczu uznanych wydarzeń, przynoszących co roku koncerty wielu światowych gwiazd.

Po pierwsze, dlatego, że zbyt często polscy wykonawcy, a zwłaszcza młodszego pokolenia, giną w natłoku tych wszystkich wielkich nazwisk.

Po drugie, dlatego, że wspomniane imprezy mają miejsce w miejscowościach nam bliskich, co sprawia, że nie musimy jechać gdzieś daleko, aby posłuchać znakomitego polskiego grania!

Tu właśnie Polski Jazz jest główną atrakcją, ze wskazaniem na nowe jego trendy i postaci, co zasadniczo wyróżnia tego typu imprezy, nadając im prawdziwą wartość.

I mógłbym wymienić co najmniej kilka, albo kilkanaście takich cyklicznych impez, ale tym razem zaproszę do Tomaszowa Mazowieckiego. Bo Volbórkę Jazz Festival mam wręcz za miedzą, a więc ten festiwal jest mi najbliższy.

W tym roku odbędzie się po raz piąty, w dniach 22 – 24 czerwca w Galerii Sztuki Arkady.

Przypomnijmy, Volbórka Jazz Festival został poświęcony Markowi Karewiczowi, wybitnemu fotografikowi, autorowi ponad tysiąca okładek płytowych.

Pochodził z Tomaszowa Mazowieckiego, które przez ostatnie ponad 20 lat odwiedzał ze szczególnym sentymentem, a o którym zwykł mawiać „Tomaszowie, ty jesteś jak zdrowie, ile Cię trzeba cenić… Karewicz wam powie”. W 2016 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

I chwała organizatorom za kultywowanie tradycji, zapoczątkowanej przez naszego wybitnego Marka Karewicza!

Każda edycja Volbórka Jazz Festival, oprócz zwyczajnych koncertów przynosi niecodzienne wydarzenia, będące wystawami oraz spotkaniami z twórcami jazzu. Bezsprzecznie na tym polega wyjątkowość tego miejsca i zdarzenia. Ale nawet jeśli nie sam fakt ich pojawiania się w ramach tomaszowskiego festiwalu stanowi o jego oryginalności, to na pewno tematyka i zaproszeni goście. Przekonamy się o tym również w tym roku.

Proszę spojrzeć na program Volbórka Jazz Festival 2023:

Czwartek 22.06.2023

17:00 – Ryszard Horowitz “All that JAZZ – wernisaż wystawy fotografii

17:30 – 50 lat Jazz Forum – jubileusz Pawła Brodowskiego – redaktora naczelnego Jazz Forum

19:00 – Kosmos

20:30 – Ziemia

22:00 – jam session, wstęp wolny

Piątek 23.06.2023

18:00 – spotkanie z legendą – Czesław „Mały” Bartkowski

19:00 – Marek Kądziela Jazz Ensemble feat. Czesław „Mały” Bartkowski

20:30 – Kapela Irka Wojtczaka

22:00 – jam session, wstęp wolny

Sobota 24.06.2023

12:00 – Jarek Wierzbicki – Tomasz Stańko & Wojciech Karolak. W hołdzie –

otwarcie wystawy plenerowej (wstęp wolny)

12:15 – Cud Nad Wolbórką

jazzowa parada ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego,

18:30 – Orkiestra jazzowa Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Piotra Scholza feat. Anna Gadt

20:00 – Rafał Sarnecki Quintet

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić do Tomaszowa Mazowieckiego, nie na jeden dzień, jak w kultowej piosence, a na trzy dni. Zaprosić na Jazz do Tomaszowa!

Aha… zawsze na zakończenie wypowiedzi to “aha” brzmi, jakby coś się nagle autorowi przypomniało, ale tym razem pozostawiłem sobie możliwość jego użycia z premedytacją, by zaznaczyć jeszcze jeden przyczynek oryginalności Volbórka Jazz Festival.

Pomysł na każdy festiwal zależy przecież od instytucji i ludzi, którzy go tworzą, co bezpośrednio przekłada się na jego klimat. W tym przypadku należy wymienić Galerię Arkady oraz Marka Kądzielę – dyrektora artystycznego.

A propos Marka Kądzieli, poniżej zamieszczam z nim wywiad, przeprowadzony zaledwie przed chwilą, z okazji 10-lecia Etheru Jazzu. Jeśli lepiej go poznacie, zrozumiecie, skąd bierze się muzyka, stanowiąca o Volbórka Jazz Festival.

Poleć znajomym / udostępnij: