Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

II Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta w 70 rocznicę urodzin geniusza jazzowych skrzypiec!

seifert

Pamiętam emocje związane z I Międzynarodowym Jazzowym Konkursem Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Oczekiwanie na zgłoszenia i przesłuchania koncertowe. W końcu radość z powodu niesamowitego zainteresowania i naprawdę wysokiego poziomu występujących muzyków, co podkreślała w rozmowie Aneta Norek, założycielka Fundacji im. Zbigniewa Seiferta:

 

 

 

A tu już kolejna edycja tego konkursu… Przynajmniej tak się wydaje, jakby impreza zadebiutowała zaledwie przed chwilą, a przecież minęły dwa lata :).

Co się przez ten czas zmieniło? Myślę, że nie trzeba o Seifercie już tyle opowiadać. Jak mi się zdaje, postać naszego wybitnego jazzowego skrzypka jest coraz bardziej znana, co nie oznacza, że nie należy w dalszym ciągu o nim przypominać, podkreślając jego wkład w rozwój światowej muzyki jazzowej.

 

 

W dniach 24-26 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 27 sierpnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie znowu odżyje muzyka Zbigniewa Seiferta.
Tym razem do konkursu zgłosiło się 59 muzyków z 13 krajów. Jury w składzie: Mark Feldman – perkusista, grający między innymi z Tomaszem Stańko i Zbigniewem Seifertem, Josh Grossman – Dyrektor Artystyczny Stowarzyszenia Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival, a także Janusz Stefański, którego przedstawiać chyba nie muszę polskim miłosnikom jazzu; postanowiło, że w grupie finałowej zagrają: Mario Forte i Mathias Levy z Francji, Florian Willeitner i Stephan Braun z Niemiec, Florian Sighartner z Austrii, Apel-les Carod Requesens z Hiszpanii oraz Dominika Rusinowska, Marcin Hałat, Mateusz Smoczyński i Krzysztof Lenczowski z Polski.

Lenczowski i Braun to jedyni wiolonczeliści, którzy zagrają w II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Rozszerzenie formuły tegorocznej imprezy zapowiadała Aneta Norek, w rozmowie przy okazji reedycji jej książki, poświęconej Zbigniewowi Seifertowi:

 

Przyznam, że widząc skład tego konkursu, z równie wielkimi emocjami jak za pierwszym razem wybiorę się do Lusławic, a potem do Krakowa na galę finałową. I mam nadzieję, że się tam spotkamy:)…

Więcej szczegółów na temat konkursu: www.seifertcompetition.com

seifert

Poleć znajomym / udostępnij: