Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

Paweł Kaczmarczyk: i może się okazać, że okłamuje Jazz Juniors, albo kłamią inne festiwale.

A myśl “i może się okazać, że kłamie Jazz Juniors, albo kłamią inne festiwale”, dotyczy sytuacji, gdy zwycięzcy tegorocznego konkurs zaczną się pojawiać w kolejnych miejscach, w których następne jury ocenią ich wykonania.
Została wypowiedziana przez Pawła Kaczmarczyka, dyrektora artystycznego tego festiwalu, podczas rozmowy, którą pozwolę sobie przedstawić, jako podsumowanie wydarzeń, mających miejsce na 37 Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych 2013 w Krakowie.

Ponieważ mieliśmy na Jazz Juniors międzynarodowy skład jury, werdykt nie musi odzwieciedlać spojrzenia polskich muzyków, czy promotorów jazzu w naszym kraju. Tymczasem, zazwyczaj właśnie oni zasiadają w szacownych gremiach opiniujących, kto interesującym improwizatorem może się stać za chwilę, a komu “kciuk w dół” zamiast “lajku”.

Druga, ważna teza postawiona przez Pawła Kaczmarczyka, dotyczy kwestii docierania do odbiorców poza środowiskiem jazzowym. Zwłaszcza, że powoli wymierają pokolenia, które dotychczas słuchały tej muzki. Pustoszeją kluby jazzowe, albo zostały zamknięte “na amen”.

Trzecia sprawa dotyczy samodzielności młodego artysty. Paweł Kaczmarczyk uważa, że każdy powninien zadbać o swoją przyszłość, nie szukając pomocy, a po prostu samemu ucząc się kreatywności. Potwierdził w ten sposób spostrzeżenie, zapisane przeze mnie w relacji: http://etherjazzu.pl/uwaga-juniorzy-atakuja/

Punkt piąty podejmuje temat przewartościowania wszystkiego, co stanowi o naszym życiu. Proszę zauważyć, jak zmienia się wokół nas przestrzeń, po czym wysnuć refleksję, jak sami się zmieniamy. Niezaprzeczalnie przeobrażeniu ulega także branża muzyczna. To ponownie stawia artystę przed wyborem drogi rozwoju, jeśli myśli o dotarciu do słuchaczy.

Na koniec, niestety – albo stety dla jazzu – o tym, że w miernocie muzycznej, którą słychać zewsząd, naprawdę można siebie pokazać.

Ale prawdziwym podsumowaniem naszych rozważań, zamykających Jazz Juniors 2013, będzie odpowiedź Pawła Kaczmarczyka na pytanie, kiedy wyda swoją nową płytę…  więc miłego słuchania wywiadu:)

 

 

 

Przeczytaj także: http://etherjazzu.pl/entuazjazmu-tez-trzeba-sie-uczyc-artur-dutkiewicz-na-jazz-juniors-2013/

Poleć znajomym / udostępnij: