Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

Poznajcie lauretów I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie, bo to Oni mają teraz tworzyć oblicze muzyki jazzowej!

Mamy “piekielnie” zdolną młodzież na świecie. I nie mamy się czego wstydzić, a nawet wręcz przeciwnie, możemy wieść prym we współczesnej gitarze jazzowej. Gdybym jednym zdaniem miał podsumować wyniki I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu im. Jarka Śmietany, tak właśnie by ono brzmiało.

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Annę i Alicję Śmietana, otrzymał Gabriel Niedziela:

Przekonuje swoim klimatycznym graniem, w którym mnóstwo spokoju i naprawdę ciekawej przestrzeni. Nie potrafię po jego krótkich prezentacjach ocenić, jak różnorodnym potrafi być gitarzystą. Ale może wcale tego nie potrzebuje. Może woli skupić się na ściśle określonej formie, dopracowanej barwie i technice gry, dzięki którym jest w stanie perfekcyjnie wyrazić swoje emocje. Wierzę, że potrafi to zrobić i zatrzymać moją uwagę na dłużej. Chętnie posłucham całej płyty, bądź wybiorę się na koncert.

3 nagrodę otrzymali ex aequo: Balogh Roland i Sivan Rotem:
http://smietanacompetition.com/index.php/smietana/uczestnik/215
http://smietanacompetition.com/index.php/smietana/uczestnik/191

Już podczas przesłuchań Balogh Roland zachwycił zgromadzoną publiczność. Wielu stawiało na niego, doceniając pełen profesjonalizm sceniczny, doskonale dopracowany warsztat muzyczny i pełen spokój, w którym można było odczuć wiele ukrytych emocji. Ale bardziej mi się podobał Sivan Rotem. Może właśnie dlatego, że oprócz pokazania, z jak wielu technik korzysta, a także jak wiele ciekawych inspiracji składa się na jego osobowość, pozwolił w końcu swoim emocjom zawładnąć muzyką, którą grał z niesamowitą pasją.

2 nagrodę otrzymał Lemerle Felix:

Prawdziwy artysta. Genialny w każdym szczególe swojego grania. W jego muzyce odnajduje wiele ciekawych wpływów, ale najbardziej urzeka mnie sposób, w jaki ukazuje swoje pochodzenie. Doceniam piosenkę francuską, zachwyca mnie wielu muzyków grających jazz we Francji. Muszę jednak przyznać, że Lemerle Felix nie sprawił, bym chciał sięgnąć po więcej jego utworów. No coź, na swoją obronę mam powtarzane zdanie, że o gustach się nie dyskutuje, więc proszę mi wybaczyć.

A wygrał I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany polski gitarzysta, Szymon Mika:
http://smietanacompetition.com/index.php/smietana/uczestnik/170

Powiem krótko, przejęła mnie głębia jego brzmienia. Grał, jakby uduchowienie było podstawą wszelkiej muzyki, a na pewno podstawą, z której wynika jego twórczość. I udowadnił, że najważniejsze jest przy tym opowiadanie jakiejś hsitorii. Tak, przyznaję, że przeżyłem jego granie.

Posłuchaj wywiadu z Szymonem Miką:

Nie opisuję w szczegółach muzyki, którą grają nagrodzeni gitarzyści, zdając sobie sprawę, że można ich odszukac na YT, posłuchać i wyrobić sobie własne zdanie. Pozostawiam tych kilka wrażeń, gratulując wszystkim wyróżnionym.

Tym bardziej to cenne wygrane, że bezsprzecznie mieliśmy do czynienia z naprawdę wysokim poziomem konkursu, o którym więcej w oddzielnym podsumowaniu.

Poleć znajomym / udostępnij: