Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

Stanisław Słowiński – Visions Promo Tour: Polska, Chiny, Niemcy, Mongolia, Szwajcaria…

Stanisław Słowiński znowu koncertuje? Trzeba przyznać, że lubi długie, niezwykle wymagające trasy koncertowe. To nie pierwsze tego typu wyzwanie, którego się podejmuje, przypominając, że zaledwie przed chwilą zakończył “Touring the Universe 2018/2019”. Ale muszę przyznać, że faktycznie jest w tym pomysł, by wyruszać od razu w świat ze swoją muzyką, bez jakichkolwiek obaw, czy kalkulacji.

A że Stanisław Słowiński ma wiele do powiedzenia poprzez muzykę, która fascynuje wieloma elementami, nie tylko melodyką, na wskroś przesiąkniętą polskością, potrafi zainteresować i zachwycić melomanów w wielu zakątkach naszego globu.

Na jego podwójny album składa się rejestracja premierowego wykonania kompozycji podczas Festiwalu Bukovina, do którego kompozytor zaprosił jedną z najlepszych europejskich orkiestr kameralnych AUKSO, pod batutą Marka Mosia.

I Koncert skrzypcowy “Visions” Stanisława Słowińskiego to kompozycja, której podwalinami są muzyczne mosty łączące inspirację klasycznym kanonem wielkich skrzypcowych form solistycznych oraz bogatą historią skrzypiec jako instrumentu solowego na gruncie muzyki jazzowej i improwizowanej.

Podobnie stylistycznie – za punkt wyjścia kompozytor obrał inspirację klasycznym kanonem skrzypcowych kompozycji solowych; patrząc na tą literaturę kompleksowo – od dzieł klasycznych, przez wciąż dominujące na scenach świata koncerty romantyczne, po dzieła współczesne, ze szczególnym naciskiem na twórczość polskich kompozytorów takich jak m.in. Karol Szymanowski, czy H.M. Górecki.

Jednak na końcowy kształt kompozycji złożą się również inspiracje kanonem muzyki jazzowej (ze szczególnym wskazaniem literatury skrzypcowej na gruncie tego gatunku), muzyką swobodnie improwizowaną (w tym również improwizacją intuitywną), a także muzyką filmową, eksperymentalną, tradycyjną.

Podczas trasy koncertowej Słowińskiemu towarzyszyć będą najbardziej rozchwytywani przedstawiciele młodego pokolenia europejskiej sceny jazzowej, nie zabraknie również gości specjalnych i koncertów w obsadzie orkiestrowej.

Szczegóły: www.stanislawslowinski.pl

Poleć znajomym / udostępnij: