Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

Szykuje się Jazz Juniors 27-30.11.10!

Po raz pierwszy Dyrektorem Artystycznym Jazz Juniors będzie Adam Pierończyk. Czego więc od teraz oczekiwać po tym festiwalu?

Ja – pytam, Adam Pierończyk swoim opublikowanym wcześniej tekstem odpowiada:

Pierwsze trzy dni odbędą się w nowej siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, której inspirująca, postindustrialna atmosfera idealnie wręcz nadaje się do przedstawienia muzyki improwizowanej. Na czwarty dzień festiwalu zaprosimy Państwa do zabytkowego, gotyckiego kościoła św. Katarzyny, który swą wyjątkową akustyką znacznie podkreśli intymny charakter dwóch ostatnich koncertów.


Nasze krakowskie święto muzyki improwizowanej rozpoczniemy koncertami saksofonistów, którzy bez wątpienia należą dziś do najlepszych na świecie przedstawicieli swoich instrumentów. Fenomenalny brytyjski alcista Will Vinson, który od dwudziestu lat rezyduje w Nowym Jorku, przedstawi program przygotowany na tę okazję ze świetnymi polskimi muzykami. Amerykanin Mark Turner, chyba najczęściej dziś kopiowany tenorzysta, intelektualny guru i swego rodzaju globalna “latarnia morska” dla wielu młodych muzyków, zaprezentuje się w duecie z uznanym przedstawicielem nowojorskiej sceny jazzowej, Ethanem Iversonem, znanym większości fanów z jego wcześniejszej współpracy z zespołem The Bad Plus lub gwiazdą saksofonu, Joshuą Redmanem.


Drugi dzień w Cricotece należał będzie do dwóch niekonwencjonalnych
i kontrastujących pod względem obsady zespołów. Szwajcarska wokalistka o japońsko-polskich korzeniach Yumi Ito oraz polski gitarzysta Szymon Mika to duet czołowych i dynamicznie rozwijających się artystów młodego pokolenia, który zabierze nas w krainę szeroko pojętej współczesnej kameralistyki. Intuitive Music Orchestra to wieloosobowy projekt uznanego niemieckiego trębacza Markusa Stockhausena. Trudno by szukać w Europie, a może i na świecie drugiej tak oryginalnej postaci jak Stockhausen: z jednej strony wybitny wirtuoz, który w swojej twórczości w lekki i przekonywujący sposób łączy świat współczesnej muzyki klasycznej i improwizacji, a z drugiej filar wielu prawykonań dzieł swego słynnego ojca, kompozytora Karlheinza Stockhausena.


W trzecim dniu naszego festiwalu na scenie pojawią się dwa zespoły, które swoją koncepcję opierają na takich gatunkach jak jazz, muzyka elektroniczna i klubowa, a nawet hip-hop. Jednym z najciekawszych tego przykładów w Polsce jest z pewnością intrygujący kwartet perkusisty Gniewomira Tomczyka, w którego różnych konfiguracjach przewijają się wytrawni improwizatorzy. Zaraz potem fenomen na skalę światową, na temat którego wypowiem się krótko: rewelacyjny raper, który jest jeszcze lepszym saksofonistą i muzykiem jazzowym. Oprócz tego autor własnych tekstów, intelektualista, historyk i aktywista w Wielkiej Brytanii: Soweto Kinch!

Wszystko wskazuje na to, że czwarty i ostatni dzień festiwalu Jazz Juniors zdominują instrumenty strunowe. Jako pierwszy w kościele św. Katarzyny z recitalem solowym wystąpi mój ulubiony wiolonczelista
z Holandii, Ernst Reijseger. To wirtuoz z wyjątkowo otwartym umysłem, świetny improwizator oraz od lat osoba odpowiedzialna za ścieżki dźwiękowe ikony ambitnego światowego kina, Wernera Herzoga. Drugim “smyczkowym” bohaterem tego wieczoru będzie jeden z największych kontrabasistów w historii muzyki jazzowej, legendarny Miroslav Vitous. To nie tylko inicjator kultowego zespołu Weather Report, wieloletni kompan Stana Getza czy Chicka Corei, lecz przede wszystkim jeden z pierwszych i głównych filarów wytwórni ECM. Mistrz
o nieposkromionej wyobraźni muzycznej oraz bardzo osobistym
i rozpoznawalnym brzmieniu. A ponieważ od czterech już lat łączy mnie
z tym wyjątkowym artystą przyjaźń oraz intensywna współpraca,
z radością zagramy dla Państwa po raz pierwszy w Krakowie. Koncert ten będzie jednocześnie premierą trzeciego albumu w dorobku naszego duetu.


Organizatorom festiwalu Jazz Juniors – Fundacji Muzyki Filmowej
i Jazzowej – pięknie dziękuję za zaproszenie i obdarzenie mnie zaufaniem, a Państwa bardzo zachęcam do spędzenia z nami tych czterech zimowych (a możliwe że jeszcze jesiennych) dni w Krakowie!

Tak, tak… spodziewam się bardziej jesiennych. Co ważniejsze, niezwykle jazzowych.

Do tego konkurs – a młodzież próbująca swoich sił w trudnej sztuce improwizacji coraz ciekawsza, jak widzę i słyszę:)

Szczegóły Jazz Juniors: https://jazzjuniors.com.pl/

Do zobaczenia!

Poleć znajomym / udostępnij: