Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

A za moment po raz kolejny Jazz Juniors… i znowu będzie się działo w Krakowie!

Wielu artystów zaczynało swoje granie na Jazz Juniors, festiwalu promującym młodych, utalentowanych wykonawców. I wielu docenionych w konkursach pojawia się nawet po wielu latach, by znowu zagrać na tym jednym z najstarszych festiwali w Polsce.

To tutaj stawiali swoje pierwsze kroki tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away czy kultowa Miłość.

I trzeba przyznać, że istniejący od 1976 rok Jazz Juniors wciąż należy do światowej czołówki jazzowych konkursów, a jego laureaci są doceniani w całym świecie.

Tegoroczna 42. już edycja Jazz Juniors rozpoczyna się 29 listopada i tradycyjnie podzielona będzie na część konkursową oraz festiwalową. Dodatkowo w programie imprezy odbędą się premierowe showcase’y, w których udział wezmą m.in. laureaci Jazz Juniors minionych lat.

Na dwie tury przesłuchań konkursowych organizatorzy zapraszają już 29 i 30 listopada. Młodych jazzmanów oceniać będzie międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele prestiżowych festiwali, klubów jazzowych, agencji koncertowych i wydawnictw z całego świata. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a zwycięzców konkursu poznamy podczas koncertu laureatów 1 grudnia.

Cykl występów festiwalowych gwiazd rozpocznie się 29 listopada. Gwiazdą pierwszego wieczoru będzie zespół Marcin Wasilewski Trio z premierą koncertowego albumu „Live”.

Dzień później na festiwalowej scenie po raz pierwszy w tej części Europy usłyszymy zespół chińskiego gitarzysty Jun Xiao Quintet.

Wybrana najlepszym zespołem showcase’owym podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu grupa Wójciński/Szmańda Quartet wystąpi 1 grudnia.

Tegoroczną edycję Jazz Juniors zamykać będzie przygotowany specjalnie na zamówienie festiwalu koncert „Tribute to Tomasz Stańko”. Liderem projektu jest Adam Pierończyk, jeden z najwyżej cenionych polskich saksofonistów jazzowych, w ostatnich latach najczęściej zapraszany do współpracy przez samego Stańkę. Do koncertu poświęconego zmarłemu przed paroma miesiącami jednego z najznakomitszych artystów w historii polskiego jazzu zaproszeni zostali światowi giganci, w tym trębacz Avishai Cohen, kontrabasista Joe Martin oraz perkusista Jeff „Tain” Watts.

 

Poza tym… oczywiście klubowe granie, podczas którego nie zabraknie premier i zapewne niespodziewanych gości, więc nic tylko rezerwować czas i jechać do Krakowa.

Do zobaczenia!

Poleć znajomym / udostępnij: