Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

10 Wywiadów na 10-lecie Etheru Jazzu: Michał Urbaniak – legenda jazzu.

I 10 lat Etheru Jazzu minęło!

Ważnych 10 lat. Dla mnie, jazzu… tak naprawdę wszystkiego, co wokół się działo. To był niezwykle ciekawy czas, w którym diametralnie zmieniła się nasza rzeczywistość.

Zanim Ether Jazzu ulegnie zmianie, zgodnie z wymogami czasu, w którym rzeczywistość wirtualna także ulega zasadniczym przemianom, zapraszam na 10 wywiadów, które postanowiłem przeprowadzić na 10-lecie mojego blogu.

To już ostatni wywiad w tym cyklu. Rozmawiałem przede wszystkim z artystami, z którymi bardzo często miałem okazję spotykać się w ostatnich dziesięciu latach. Z niektórymi udało mi się nagrać wiele wywiadów, które można odnaleźć na moim kanale YT.

https://www.youtube.com/@etherjazzu7315

Z innymi wielokrotnie widziałem się na koncertach, słuchałem ich muzyki, ale jakoś nie było czasu, albo miejsca na włączenie kamerki.

Wszystkie wywiady do tej serii nagrywałem dokładnie w roku 2023, czyli jubileuszu Etheru Jazzu.

Z wieloma nie udało mi się nagrać rozmowy, którą mógłbym zamieścić w ramach tego cyklu. Jest wielu, z którymi powinienem się spotkać – zdaję sobie sprawę, doceniając nasze dotychczasowe rozważania na temat ich twórczości czy szeroko rozumianej muzyki improwizowanej.

Ale przecież zamieszczone wywiady nie zamykają, a dają początek nowego okresu działalności Etheru Jazzu. Będzie więc okazja z nimi porozmawiać – nie mogę się doczekać!

Seria podobnych rozmów będzie więc kontynuowana pod nazwą 10 lat minęło – obiecuję!

A tymczasem na zakończenie 10 wywiadów na 10-lcie Etheru Jazzu, zapraszam na spotkanie z prawdziwą legendą polskiego i światowego jazzu – Michałem Urbaniakiem!

Spotkaliśmy się podczas Soundedit 2023. Michał Urbaniak otrzymał nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem, a potem wystąpił w ramach koncertu galowego ( fragmenty tego występu pojawiają się w filmie z wywiadem).

Nasza rozmowa wykracza poza ostatnich dziesięć lat, obejmując kilka wątków z życiorysu artystycznego legendy polskiego i światowego jazzu Michała Urbaniaka. Przypomina artystów, z którymi występował, odnosi się do ważnych momentów, wpływających na jego karierę, w końcu skupia się na zmianach, jakie następują w ostatnim czasie.

Ostatni fragment jest jakby post scriptum do rozmowy. Zazwyczaj wyłączam nagrania wraz z ostatnim słowem. Wtedy zostaje poruszonych wiele nowych wątków, a potem człowiek żałuje, że… Tym razem było inaczej. Wymieniłem jedynie baterię i włączyłem kamerę:).

Michał Urbaniakdziękuję, ze zawsze znajdujesz dla mnie czas.

Poleć znajomym / udostępnij: