Piotr Bielawski Radio

Ether jazzu – blog na temat muzyki Piotra BielawskiegoPiotr Bielawski Blog:

Kari Sál – Historia motyla. Tak debiutuje Imaginary Music.

Kari Sál powraca po dłuższej chwili milczenia albumem “Butterfly”. To niezwykle ważny dla niej zbiór piosenek. W kilku punktach wyjaśnie, dlaczego, zanim zaproszę do wysłuchania wywiadu z Kariną.

Po pierwsze dlatego, że nad wyraz osobistych.

Karinie muzyka zawsze była potrzebna przede wszystkim do wyrażania swoich emocji. Jak kartki z pamiętnika powstawały utwory, będace zapisem swoistego rodzaju wrażeń, wyniesionych z oglądania przepięknych miejsc, obserwowania równie doskonałej natury, czy rozmawiania z inspirującymi ludźmi. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie zawsze byly dokładnym opisem zdarzeń, a raczej projekcję, wizją zbyt często piękniejszą od rzeczywistości.

I to się nie zmieniło. Kari Sál wciąż oddaje piękno, któremu podporządkowuje muzyczny kształt swoich piosenek, jak również ich przekaz. W nim jednak o wiele wyraźniej można odnaleźć bezpośrednią chęć wypowiadania się na tematy, którymi dzisiaj żyje.

O tym myślałem, zaznaczając w punkcie pierwszym, że “To niezwykly ważny dla niej zbiór piosenek. Po pierwsze dlatego, że nad wyraz osobistych”. Tak, ma za sobą bolesne przeżycia, przed którymi się nie broni, które ją kształtują, dają podstawę do artystycznej wypowiedzi. O tych przeżyciach wspomina w wywiadzie zamieszczonym poniżej.

Po drugie dlatego, że po raz kolejny może w swojej twórczości odnieść sie do swoich korzeni, ukazując, jak wrażliwość i wyobraźnia mogą nieustannie czerpać z tradycji.

Z jakiej kultury czerpie Kari Sál, domyślą się wszyscy, którzy uważnie posłuchają jej nagrań. Mówi o tym także w wywiadzie, który zamieszczam poniżej.

Jak dla mnie najważniejsze jest tutaj przekonanie o silnych związkach z miejscem, z którego się wywodzisz, a zarazem potwierdzenie, jak niewyczerpanym źródłem staje się wspomniana tradycja i wychowanie, jeśli nie wstydzisz się przyznać do swoich korzeni. Potem dopiero dochodzi umiejętność korzystania z poszczególnych elementów kultury ci bliskiej, czyli warsztat twórczy.

Każdy artysta szukający swojej oryginalności nie może o tym zapomnieć. Karina zapewne chciała to w sobie potwierdzić, z kolei innym udowodnić prawdziwość postawionej przed chwilą tezy. W tym kolejna istota albumu “Butterfly”.

W końcu, po trzecie… Ten album jest ważny, bowiem staje się tak naprawdę drugim jej debiutem!

Powstaje właśnie Imaginary Music – niezależna wytwórnia, mająca ambicję wydawać jazz i muzykę poważną. Jej twórcą jest Adam Bałdych – mąż Kari Sál.

Jeszcze w tym roku pojawią się dwa wyjątkowe albumy wydane nakładem Imaginary Music. O pierwszym piszę, zapraszając do posłuchania wywiadu z Kari Sál (zamieszczonego poniżej), drugim będzie wspólne dzieło Adama Bałdycha i Leszka Możdżera, których zapewne wspólnym pragnieniem jest tworzenie muzyki, która inspiruje i odkrywa nieznane.

Nie ukrywajmy, ambicją Imaginary Music jest wysyłanie wydawanej przez siebie muzyki na cały świat. Będzie to więc światowy debiut Kari Sál, czyli Kariny Bałdych.

Artystki, której nie muszę chyba nikomu w naszym kraju przedstawiać? To wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Absolwentka Akademii Muzycznych w Gdańsku i w Łodzi. Artystka mająca na swoim koncie m.in. zamówienia kompozytorskie dla Filharmonii Łódzkiej oraz współpracę z wybitnymi postaciami polskiej i światowej sceny jazzowej. Jej debiutancki album “Betesda” (Hevhetia) został uznany za jeden z najciekawszych w 2017 roku.

Jak się dowiadujemy z wywiadu zamieszczonego poniżej, przy nagraniu nowego albumu Kari Sál współpracowała z kilkoma znakomitościami światowego jazzu, spełniając kolejne swoje marzenia. Płyta “Butterfly” jest spełnieniem jescze kilku jej pragnień, ale o tym już w nagranej rozmowie. Właśnie, bardziej rozmowie niż wywiadzie, jak to u mnie.

Najpierw nasłuchałem się nowych piosenek Kari Sál, potem pojechałem ją odwiedzić. Usiedliśmy, ptaki śpiewały, słoneczko prażyło na zmianę z deszczykiem, który sobie padał, w końcu samochody czasami przejeżdżały tuż za ścianą, co na szczęście nie przeszkodziło w opowiadaniu historii motyla, którego cztery fazy stają się cyklem, podobnym do tego, któremu ulega człowiek za każdym razem.

Posłuchajcie naszej rozmowy, zanim pojawi się singiel – 31 sierpnia 2023!!!, a potem zostanie wydany album “Butterfly”24 października 2023 roku!!! A wyda go powstająca właśnie wytwórnia Imaginary Music.

Poleć znajomym / udostępnij: