“Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” – dla starszych, młodych i tych, którzy dojrzewają do jazzu…
Z pewnością wybiorę się na kilka koncertów zorganizowanych w ramach kolejnej edycji festiwalu “Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie.
Na szczęście nie wszystkie wydarzenia festiwalowe mnie interesują, dzięki czemu nie muszę robić sobie zbyt długich wakacji – przyszło mi do głowy, gdy zacząłem przeglądać program tegorocznej imprezy.
Jeśli chodzi o czas trwania tej imprezy, można spojrzeć na sprawę z zupełnie innej perspektywy, ale o tym za moment..
Ważniejsze, że naprawdę każdy odnajdzie coś ciekawego dla siebie, biorąc pod uwagę zestaw artystów, którzy wystąpią w tym roku.
Jak się domyślam, zgodnie z przesłaniem zawartym w nazwie festiwalu “Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie”, założeniem organizatorów jest przedstawianie wielu odmian muzyki jazzowej, mogących zadowolić różne gusta muzyczne odbiorców.
Idea naprawdę fajna, bowiem bardzo pojemna, nie wykluczająca nikogo z kręgu zainteresowania. I nie myślę jedynie o starych i młodych znawcach jazzu, ale widzę w programie również miejsce dla tych, którzy chcieliby się zapoznać ze współczesną muzyką improwizowaną.
Pod tym linkiem kryją się wszystkie szczegóły dotyczące pozczególnych koncertów: http://www.jazz.krakow.pl/festiwal/; a ja pozwolę sobie zwrócić uwagę zaledwie na kilka z nich, na które z pewnością pojadę!
Dave Douglas High Risk – 24.04.2015
Zachwyca mnie tym, że nie stara się na siłę zmieniać tradycji, z której potrafi czerpać pełnymi garściami, a przy tym brzmi tak współcześnie, jakby w ogóle przeszłość nie miała dla niego znaczenia.
Pewnie doskonale został zapamiętany przez wielbicieli Patricii Barber, z którą występował, ale może być także rozpoznawalny przez miłośników Sheryl Crow czy Suzan Vegi. Sugeruję w takim razie, by nie przeoczyć jego koncertu, bo może być niezwykle ciekawie.
Adam Pierończyk/Migratory Poets, feat.Anthony Joseph – 26.04.2015
Adam Pierończyk już mi kiedyś opowadał o tym projekcie. Anthony Joseph to brytyjski poeta o karaibskich korzeniach, z kolei pozostali muzycy, biorący udział w tym przedsięwzięciu, pochodzą z Brazylii, USA i Polski.
Muszą państwo przyznać, że wszystko jawi się coraz bardziej ciekawie. Wielokrotnie słyszałem połączenie poezji i jazzu. To trudna forma, w której spójność wszystkich elementów ma decydujące znaczenie. Tymczasem będziemy mieć do czynienia z oryginalnością każdego z wykonawców oraz dużą dozą improwizacji. Nie będe ukrywał, że spodziewam się czegoś naprawdę wyjątkowego.
PeGaPoFo – 27.04.2015
Polska młoda awangarda? Tak wyczytałem. Nie wiem z jaką awangradą mamy dzisiaj do czynienia, ale doceniam młodą polską improwizację. Przyznam, że wiele dobrych opinii słyszałem o debiutanckiej płycie tej formacji, zatytułowanej “Świeżość”. Bardzo mnie ciekawi, jak przekłada się zainteresowanie muzyką lat 60-tych na twórczość zespołu, który tworzą: Sławek Pezda, Mateusz Gawęda, Piotr Południak i Dawid Fortuna. Jednego jestem pewny – będzie się działo.
Na szczęście nie wszystkie wydarzenia festiwalowe mnie interesują – powtórzę, by na zakończenie wrócić do myśli o długości trwania festiwalu “Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie”.
Impreza odbywa się w dniach 18-30.04.2015, co oznacza, że prawie na dwa tygodnie trzeba by było wyjechać do Krakowa, żeby uczestniczyć we wszystkich koncertach.
A może właśnie o to chodzi, aby zatrzymać miłośników jazzu na tak długo w Krakowie? Moim zdaniem to dobry pomysł marketingowy. I żałuję, że nie mogę skorzystać, zwłaszcza, że pozostałe, nie wymienione przeze mnie koncerty festiwalowe są również interesujące. Po prostu wybrałem wyjątkowe, których wcześniej nie słyszałem.
Do zobaczenia więc Starzy i Młodzi, i wszyscy, którzy chcieliby poznać muzykę improwizowaną, pod koniec kwietnia w Krakowie:)…
Poleć znajomym / udostępnij: